Jedna z poważniejszych chorób XXI wieku

Jedna z poważniejszych chorób XXI wieku

Jaka choroba dominuje na świecie? Jaka jest największym zagrożeniem i możemy wręcz mówić o globalnej epidemii? Okazuje się, że jest to… katar. Zwykłe, często przewlekłe schorzenie, z którym wiąże się powstawanie nieprzyjemnej wydzieliny w nosie, tak zwane „zatykanie”. Jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku, ponieważ poważniej dotyka dziesiątki milionów ludzi rocznie i uprzyksza życie dosłownie setkom milionów pozostałych osób.

Nasi dziadowie i pradziadowie od zarania dziejów zmagali się z nieżytem nosa. Na podstawie wielu lat doświadczeń stworzyli domowe sposoby na katar, które służyły im przez wieki. Aż nadeszły nasze czasy, współczesna era komputeryzacji, powszechnych medykamentów i reklamy. Ludzie nie tylko pozapominali o starych, domowych metodach opierających się o ząbki czosnku czy liście kapusty – ale stali się po prostu mniej odporny na choroby. Wpływ na to z pewnością ma coraz gorsza żywność, tworzona przemysłowo z domieszką najróżniejszych chemikaliów i innych niezbyt naturalnych substancji. Ważne jest też środowisko otaczające ludzi, pełne wszelkiego rodzaju promieniowania i jonizacji od urządzeń elektronicznych. Nawet powietrze, którym oddychamy jest znacznie gorsze w miastach – co z pewnością również ma wpływ na powstawanie chorób układu oddechowego.

ka4

Widać to zresztą po częstości występowania takich chorób jak katar u niemowlaka. Kiedyś było ciężko je spotkać, ponieważ środowisko było znacznie zdrowsze. Dziś nie ma najmłodszego członka rodziny, który w pierwszym etapie życia nie przeszedł przez tą chorobę. Jest nawet gorzej, ponieważ o ile kiedyś była to niegroźna, banalna infekcja, o tyle dziś katar u noworodka może się ciągnąć tygodniami i powodować niebezpieczne powikłania. Dlatego niestety, jeśli nie mamy możliwości wyprowadzenia się na wieś i jedzenia wyłącznie naturalnego, „swojskiego” jedzenia – pozostaje dbanie o zdrowie. W mieście polega ono również na chodzeniu do lekarza z takimi chorobami jak nawet katar, o czym często niektóre osoby zapominają.

Artykuł powstał przy współpracy z
http://troskaozdrowie.pl/