Nowotwór - bóle kości i kręgosłupa

Nowotwór – bóle kości i kręgosłupa

W chorobie nowotworowej występują bardzo różne rodzaje bólu. Co ciekawe, nie każdy ból jest spowodowany procesem rozrostu guza.

Część dolegliwości bólowych występuje po zabiegach chirurgicznych, w toku leczenia (po radioterapii lub chemioterapii), w wyniku wyniszczenia organizmu lub po prostu niejako niezależnie od głównej choroby. Nie należy nigdy bagatelizować żadnego rodzaju bólu, nawet jeśli ma on charakter koincydentny, a więc nie jest związany bezpośrednio z guzem.

W chorobie nowotworowej ból może być bowiem oznaką przerzutów lub pogorszenia stanu zdrowia. Ważne jest, by dobrze dobrać leczenie przeciwbólowe i tym samym poprawić kondycję fizyczną, a szczególnie psychiczną pacjenta. Bardzo często osoby chore na raka skarżą się na bóle kości. Są to zwykle dość charakterystyczne objawy, które niestety bardzo często wskazują na przerzuty. Rak kości jako nowotwór pierwotny jest bardzo rzadki i zwykle występuje właśnie jako przerzut.

Zwykle pierwszym objawem jest tak zwany ból przebijający – silny, choć przemijający ból danej części ciała, promieniujący i trudny do zniesienia. Często tego typu bóle pojawiają się w okolicach pleców, co niektórzy próbują tłumaczyć zwykłymi dolegliwościami reumatycznymi. Niestety zwykle okazuje się, że to nowotwór kręgosłupa, który wymaga leczenia oddzielnego, choć skojarzonego z głównym schematem terapii. Są to jedne z bardziej bolesnych i trudnych do opanowania lekami dolegliwości bólowych. Konieczna jest wizyta u specjalisty w poradni bólu i podania najczęściej bardzo silnych leków opioidalnych.

źródło:
http://bolprzebijajacy.pl/